WYSTAWY 2021

Karol Gaweł - "Z obiektywem w podróży"

Karol Gaweł o sobie:

Jestem fotografem amatorem. W moich podróżach, bliższych i tych trochę dalszych, zawsze towarzyszy mi zestaw fotograficzny.
Jest tak dlatego, że nie znamy dnia, ani godziny, kiedy może wydarzyć się coś, co warto uwiecznić na "kliszy" aparatu.
Zdarza mi się też siedzieć w ukryciu w krzakach, czy wstawać przed wschodem słońca, by wykonać jakiś kadr. W większości wypadków takie „łowy” nie kończą się sukcesem. W większości. Na tej wystawie prezentuję bowiem prace, kiedy udało mi się uchwycić „coś”, czym chciałbym się podzielić.
Poza robieniem zdjęć, interesuje się historią powszechną, trochę filozofią, trochę „tym" i trochę „tamtym”. Lubię również zwierzęta, które często stają się bohaterami moich zdjęć.

DZIECI'44

Zapraszamy na wystawę pokazującą losy najmłodszych w Powstaniu Warszawskim.

Portrety uśmiechniętych dzieci są małą grupą fotografii z Powstania. Tu znajdują się zdjęcia dzieci zaangażowanych w pomoc powstańcom, pakujących worki z piaskiem na barykady, podających wodę do gaszenia pożarów, czy towarzyszących rodzicom w szpitalach i obozach jenieckich. Są też dzieci wśród ludności cywilnej, ukrywające się w piwnicach, biorące udział w uroczystościach, mszach i pogrzebach lub bawiące się. Prasowy Sprawozdawca Wojenny (PSW) Joachim Joachimczyk „Joachim” udokumentował przedstawienie dla dzieci „Kukiełki pod barykadą”, pokazywane na podwórkach Powiśla i Śródmieścia.

Zdjęcia udostępnione ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego

MOGŁABY ZAMKNĄĆ OCZY - ASP

Do 30 lipca można u nas obejrzeć wystawę studentek warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych pt:

Wystawa stanowi zwieńczenie intensywnej pracy twórczej artystek drugiego i czwartego roku Wydziału Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Przegląd dzieł ukazuje złożoną perspektywę artystyczną nowego pokolenia twórczyń. Każda z nich jest w trakcie poszukiwania własnej formy wyrazu, a zestawienie ich prac stwarza niezwykle interesującą przestrzeń porównawczą, skłaniającą do refleksji nad przyszłością malarstwa.

W wystawie udział biorą studentki Wydziału Malarstwa warszawskiej Akademii Sztyk Pięknych:
Roksana Chudon II rok
Jagoda Laprus II rok
Lena Lewandowska II rok
Kinga Makowska II rok
Anna Radzimińska II rok
Zuzanna Szary IV rok
Kuratorzy:
Jan Kuśmirski
dr Paweł Nocuń (Wydział Malarstwa)

ZURAB NATSVALADZE Art

Niezwykle barwne postrzeganie świata i zarazem jego przetwarzanie na jeszcze bardziej wielochromatyczne plamy i kształty to cecha obrazów Zuraba Natsvaladze - gruzińskiego projektanta z zawodu, a z zamiłowania malarza-kolorysty. Jak sam podkreśla pochodzi nie tyle z Gruzji, co z Kartvelii, bo tak brzmi oryginalna nazwa jego ojczyzny. Jego prace, w których często obiektem jest ludzkie ciało, znajdują uznanie na rynku sztuki. Przez prawie dwa miesiące wnętrza wystawowe Biblioteki Bielany zdobiły płótna artysty i żal, że reżym sanitarny nie pozwalał na szersze udostępnianie naszej galerii poza jedynie odwiedzającymi nas Czytelniczkami i Czytelnikami. Miejmy nadzieję, że z niezwykłą twórczością Zuraba Natsvaladze przyjdzie zmierzyć się w jeszcze bezpieczniejszych czasach. Tymczasem zapraszamy na krótką impresję filmową i spotkanie z Kartvelem, który wraz ze swoją partnerką upodobał sobie Warszawę, tu zamieszkał i tu obecnie projektuje oraz maluje.