WIDOWISKO MULTIMEDIALNE: Przedwojenna Warszawa widziana oczyma małolata Szymona Bojko

1 129   WIDOWISKO MULTIMEDIALNE: Przedwojenna Warszawa widziana oczami małolata Szymona Bojko

"Przedwojenna Warszawa widziana oczyma małolata Szymona Bojko, co mu blisko 94 lat, a nadal w „biegu”, bo jakże nie, skoro ferajna gra”

Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Bielany, przy ul. Duracza 19, 17 grudnia 2010 roku o godzinie 18:00 zorganizowała wieczór multimedialny poświęcony Przedwojennej Warszawie (1918-1939), pod tytułem: „Warszawa Przedwojenna widziana oczyma Małolata Szymona Bojko, 94 (prawie)”.

Forma i realizacja widowiska jest zasługą Magdaleny Magrzyk, Animatorki Kultury w Bibliotece, we współpracy z warszawiakiem, zakochanym w mieście jego chłopięctwa, żołnierzem kampanii wrześniowej 1939, historykiem sztuki, pedagogiem.

Wieczór w Bibliotece dostarczył dużo śmiechu i refleksji. Zaproszeni goście doznali uczucia dotyku jędrności codziennego języka miasta, jego malowniczej i wysublimowanej gwary.
To ona za pośrednictwem Wiecha i Grzesiuka, zadomowiła się w literaturze, poezji Tuwima , w piosence, dramaturgii, kabarecie i filmie. Wspomnienia Małolata stały się kręgosłupem, materią, z której ulepiony został scenariusz widowiska słowno – muzycznego.

W trakcie widowiska wyświetlane były slajdy ulic Przedwojennej Warszawy tj: Cerkiew na Pl. Saskim, której nie ma, ul. Złota 63 gdzie urodził się Małolat, przedwojenne dorożki,  witryna sklepu odzieżowego Herse, Kercelak, Teatr Letni jak i wiele innych miejsc, w których bywał Szymon Bojko.

Oprawę scenograficzną Wieczoru, stanowiły rzeźby Leszka Puchalskiego, wybitnego artysty, wystawiającego obecnie swoją twórczość w Bibliotece, wykładowcy Europejskiej Akademii Sztuk i Wyższej Szkoły Artystycznej w Warszawie.

Program wieczoru uświetniła Grupa teatralna „Scena Lubelska 30/32” , kultywująca folklormwarszawski, zasłużona dla pamięci naszego miasta, jego śpiewaczej, muzycznej i tanecznej skarbnicy. Artyści Grupy przywołają uwodzicielski smak Karnawału lat 1930-ch, którego dotąd pamięta Malolat (już nieco starszy).

Wieczór przepełniony muzyką tamtych lat, szlagierami przedwojennej Warszawy jak : „Czarna Mańka”, „Ta ostatnia niedziela”, „Rebeka”, „Hrabina Wiśniewska”, „Tango Milonga”, a wszystko to wyśpiewane przy akompaniamencie skrzypiec, harmonii i barabanu przez aktorów jak również wspaniale rozśpiewaną publiczność. Śpiew oraz grę na instrumentach uświetniły zaprezentowane tańce: tanga, oberki, i fokstroty.

1 37   1 52   1 70   1 75

1 59   1 62   1 99   1 103