Wystawa Rzeźby Leszka Puchalskiego

Wystawa Rzeźby Leszka Puchalskiego

Prezentowana w Bibliotece Publicznej im. St. Staszica od 24 września do 31 grudnia 2010 r.

Przedmiotem wystawy były rzeźby - zabawki oraz płaskorzeźby wykonane z niezwykłą pomysłowością i pracowitością godną Prawdziwego Mistrza.

Przedmiotem wystawy są rzeźby - zabawki oraz płaskorzeźby wykonane z niezwykłą pomysłowością i pracowitością godną Prawdziwego Mistrza.

Leszek Puchalski Artysta Plastyk zafascynowany jest teatrem lalkowym , sztuką cyrkową, historią, starymi blaszanymi zabawkami mechanicznymi wprawianymi w ruch przy pomocy sprężyny, zabawkami ludowymi, poruszanymi pociągnięciem sznurka lub kręceniem korby. Inspiracją do wykonania tych pełnych czaru rzeźb były również pasje pozaplastyczne, czyli oglądanie zawodów motokrosowych i żużlowych, jako ekscytujących, barwnych i dynamicznych widowisk, słuchanie piosenek z lat trzydziestych i muzyki rockowej lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, a także kina niemego. Swoje prace Artysta określa następująco: „ Moje prace opisuje się jako oscylujące w kierunku sztuki naiwnej „jarmarcznej” w swoim oddziaływaniu – ludycznej. Zgadzam się z tymi określeniami, bo rzeczywiście chcę, aby moje rzeźby wzruszały, ale przede wszystkim bawiły w takim seansie, jak na przykład czynią to filmy z udziałem Chaplina”.

W Bibliotece w ramach trwającej wystawy cyklicznie przez 2 miesiące odbywały się warsztaty rzeźbiarskie prowadzone przez autora - Leszka Puchalskiego.

IMG 6050   IMG 6055   IMG 6062

DSC0204-1   IMG 6120   IMG 6123

IMG 6116   IMG 6104   IMG 6035

O warsztatach

Artysta Rzeźbiarz Leszek Puchalski urodził się 15 lipca 1950 roku w Warszawie. Ukończył Państwowe Liceum Technik Teatralnych w Warszawie. W 1979 roku otrzymał dyplom ukończenia na Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych na wydziale Rzeźby oraz Nagrodę Rektorską. W latach 1979 – 1991 pracował w warszawskiej ASP w pracowni rzeźby na Wydziale Architektury Wnętrz, awansując do stopnia adiunkta. Prowadził zajęcia z rzeźby w Europejskiej Akademii Sztuk.
W kolorowy świat wyobraźni Artysty chcielibyśmy zaprosić dzieci jak również dorosłych, aby mogli choć przez chwilę poczuć niezwykłość tych nietuzinkowych, bajecznych postaci. Ekspozycja rzeźb w przestrzeni społecznej tak znakomitego i doświadczonego Artysty pozwala przybliżyć odwiedzającym wystawę jego nazwisko oraz tak liczny dorobek artystyczny. W dzisiejszym świecie pełnym ruchu i szybkości właściwie w każdej dziedzinie życia, warto czasem przystanąć, otworzyć szeroko oczy i pozwolić sobie na chwilę refleksji, spokoju, doznań estetycznych jak również uśmiechu.
Celem tej wystawy jest również aspekt edukacyjny dla dzieci, rozwijanie ich wyobraźni, sprawności rąk, powrót do korzeni ludowych, które dostarczają wiele prawdy o nas samych. Magdalena Magrzyk , Animator Kultury w Bibliotece im St. Staszica w dzielnicy Bielany w związku z wystawą prac rzeźbiarskich opracowała projekt edukacyjny dla młodzieży bielańskich szkół. Projekt zakłada cykl rozmów na temat sztuki i rzeźby jak również warsztaty rzeźbiarskie prowadzone przez samego mistrza Leszka Puchalskiego.

Obraz 001 maly   Obraz 003 maly

Podczas godzinnych rozmów z młodzieżą w trakcie oglądania wystawy Artysta opowiada o fascynacji rzeźbą oraz sztukami plastycznymi. Demonstruje mechanizmy poruszające wystawiane prace. Rozmowy o sztuce mają na celu wzbogacenie wiedzy na tematy artystyczne oraz rzeźbiarskie. Propagowanie wśród młodzieży własnych zainteresowań oraz hobby, poszerzając tym samym nieskończenie duże pokłady pomysłów artystycznych, jak również umiejętne, twórcze i kreatywne wykorzystanie czasu wolnego przez młodzież.

Warsztaty rzeźbiarskie skierowane do młodzieży, mają wykształcić w dzieciach potrzebę kreatywnie spędzanego czasu, zadowolenia z efektów twórczych, możliwości odkrycia w sobie drzemiących pokładów intelektualnych jak i manualnych. Warsztaty prowadzone są w Holu Górnym Biblioteki od października do końca grudnia 2010 roku.

Po blisko 14 spotkaniach młodzieży z Rzeźbiarzem Leszkiem Puchalskim powstało ok. 30 rzeźb zabawek wykonanych przez uczestników warsztatów. Wspólne spotkania cieszą się ogromnym zainteresowaniem połączonym z radością tworzenia.