Wystawa ZPAMiG 2016

BIELANY- plakat 1000x700 internet małyZwiązek Polskich Artystów Malarzy i Grafików działa od 1984 roku. Inicjatorami powołania ZPAMiG-u byli rektorzy wyższych szkół plastycznych – krakowskiej, wrocławskiej, gdańskiej i warszawskiej: Mieczysław Wejman, Stanisław Dawski, Władysław Jackiewicz, Leon Michalski. Wśród wybitnych twórców naszego Związku byli m. in. Edward Dwurnik, Władysław Hasior, Jerzy Duda-Gracz, Eugeniusz Geno Małkowski.

Od 20 maja do 27 lipca w Bibliotece Publicznej im. Stanisława Staszica na Bielanach przy ul. Duracza 19 swoje prace zaprezentuje sześćdziesięciu artystów zrzeszonych w Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików. Zobaczymy różnorodną tematykę i różnorodne techniki: olej, akryl, akwarelę, pastel, kolaż, rysunek, a także grafikę komputerową. Zobaczymy prace realistyczne, impresje, abstrakcje.
Ową różnorodność trafnie charakteryzują słowa Stanisława Ignacego Witkiewicza: Celem malarstwa nie jest i nigdy nie było odtwarzanie, [...] tylko stworzenie konstrukcji form na płaszczyźnie stanowiących nierozerwalną całość.
Przenosząc swoje emocje na płótno, pamiętając o własnym doświadczeniu, tworząc jednocześnie nową rzeczywistość malarską artystom zależy na pobudzeniu wyobraźni, emocji oglądającego, na uruchomieniu interpretacji odbiorczej.

Sztuka nas uczy, wzbogaca, zmienia, zmusza do namysłu, do refleksji, wyostrza wrażliwość – i takich doznań artyści biorący udział w wystawie Państwu życzą.

Ci artyści to: Macięga Maria z cyklu Z CISZĄ pejzaż VI akryl płótno 40x40cm  2015
Halina Bądzyńska, Paweł Ber, Andrzej Biczewski, Włodzimierz Cerański, Ryszard Chojnowski, Anna Cichocka, Wiesława Czarnecka-Koźlik, Marek Czarnołęski, Ewa Dębska, Jolanta Drozd, Maka Gadowska, Hanna Głodkowska, Anna Grzybowska, Agnieszka Jasionowska, Marco Jaxa, Maciej Kempiński, Zbigniew Kędzierski, Barbara Kosiak, Jerzy Krzysztoporski, Romuald Krzyżanowski, Adam Kunikowski, Waldemar Kusal, Bożena Kuzio-Bilska, Elżbieta Kwiatkowska, Małgorzata Lekszycka, Anna Łącka, Zbigniew Maciejewski, Maria Macięga, Krystyna Małecka, Wiktoria Mikulska, Jolanta Mikuła, Barbara Moćko, Elżbieta Musiał, Iwona Nielubowicz, Danuta Niklewicz, Jolanta Noga, Rozalia Nowak, Elżbieta Owczarek, Roma Pejda, Zofia Piotrowska, Magdalena Piwko-Chudzik, Jean-Claude Plewniak, Danuta Popławska, Olga Prokop-Miśniakiewicz, Krzysztof Raczyński, Krystyna Rafalska, Barbara Retmaniak, Hanna Rezunow-Modrzejewska, Anna Rusak, Katarzyna Semczuk, Wiesława Siejka, Iwona Sielczak, Krzysztof Skrętowski, Marek Strójwąs, Michał Sulich, Szymon Węgorzewski, Maryla Wierzbowska, Wiesława Wiśniewska, Grzegorz Winkler i Maja Wolf.

Małecka Krystyna Gejsze akryl płótno 70x70cm 2014Łącka Anna Bratek 0lej płótno 60x60cm