„ Walka o wolność. Powstanie Warszawskie 1944”

Informujemy Państwa, iż otwarta 1 sierpnia wystawa została w całości udostępniona przez Muzeum Powstania Warszawskiego i będzie czynna do 30 września 2018.

Ekspozycja podzielona została na dwie części.

Na parterze, pod nazwą „ Walka o wolność. Powstanie Warszawskie 1944” została ukazana powstańcza rzeczywistość, dokumentująca wybrane sceny z życia miasta podczas trwającego 63 Powstania. Składa się na nią dwadzieścia modułów tematycznych, zaprojektowanych zgodnie z najnowszymi standardami graficznymi, przy czym głównym kryterium jest przejrzystość i czytelna symbolika. Każdy moduł jest ilustrowany materiałem ikonograficznym z archiwum MPW, ze szczególnym uwzględnieniem fotografii z Powstania oraz obiektów ze zbiorów Muzeum.

Wystawa powstała w Muzeum Powstania Warszawskiego w 2014 roku, w związku z obchodami 70 Rocznicy wybuchu Powstania.

Przedstawia w syntetycznej formie historię Powstania Warszawskiego. Wystawa prezentowana była zarówno w kraju jak i na świecie (w wersjach obcojęzycznych). Dotychczas gościła w Bratysławie, Sztokholmie, Budapeszcie, Dublinie, Newym Yorku, Toronto. Od 10 lipca do 9 września br. można oglądać niemieckojęzyczną wersję wystawy w Muzeum Historii Wojskowości w Wiedniu.

Na piętrze, stare, czarno-białe fotografie z Powstania ukazują konkretne miejsca na mapie miasta. Zostały one zestawione z tymi samymi budynkami i fragmentami ulic dzisiejszej Warszawy. Tej części wystawy nadano tytuł „OCALAŁA”.