Fotografia Alternatywna - Brąz Van Dyke

W ostatni poniedziałek w Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży Nr 65 ul.S.Petofiego 3 rozpoczął się kolejny cykl spotkań "Fotografia alternatywna", tym razem brąz van Dyke.Przybyli kursanci po wysłuchaniu krótkiego wykładu zajęli się praktycznym wykorzystaniem usłyszanych informacji.

IMG 0861

Stosując się do wskazówek osób  prowadzących utrwalili w technice brązu van Dyke zdjęcia na aluminium.Po jednej stronie znalazł się graficzny projekt naszej Wypożyczalni a po drugiej zdjęcie wykonane przez uczestnika .

IMG 0869

Technika van Dyke (znana również jako Vandyke Brownprint) to jedna z najstarszych obok cyjanotypii i papieru solnego technik fotograficznych. Podobnie jak we wszystkich pozostałych procesach fotograficznych zdjęcia w technice van Dyke wykonywane są metodą stykową przy użyciu światła bogatego w promieniowanie UV (światło słoneczne lub lampa kwarcowa czy solarium). Naświetlone odbitki wywoływane są w kąpieli wodnej, a następnie utrwalane przy pomocy roztworu tiosiarczanu sodu.

IMG 0870

Powstałe w ten sposób zdjęcia charakteryzują się bardzo wysoką trwałością, miękkimi przejściami tonalnymi, a przede wszystkim piękną, brązową kolorystyką. 

Fot: Greg Ostrowski

IMG 0875

Projekt realizowany z Budżetu Partycypacyjnego dla miasta Warszawy na rok​ 2017 - Bielany Kulturalnie, czyli spotkania autorskie w Wypożyczalni Nr 65.