POMOC

Sprawdź, jak się zalogować, ustawić powiadomienie o rezerwacji do odbioru na e-mail czy jak zrobić rezerwację:

INSTRUKCJA OBSŁUGI INTERNETOWEGO KONTA CZYTELNIKA  OTWÓRZ

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA:

Ile czasu od chwili powiadomienia oczekuje pozycja w bibliotece?
Czytelnik po otrzymaniu powiadomienia (e-mail) będzie miał 3 dni na wypożyczenie zarezerwowanej pozycji. Jeżeli w tym terminie nie zgłosi się do biblioteki, rezerwacja ulegnie automatycznie skasowaniu.
Placówki biblioteczne nie będą telefonicznie informowały o rezerwacjach - czytelnicy, którzy nie dokonali aktywacji e-mail bedą zobowiązani dowiadywać się (osobiście lub telefonicznie) czy zamówiona pozycja jest do odbioru.

Potrzebuję skontaktować się z konkretną biblioteką/wypożyczalnią - jak mogę to zrobić?
Dane kontaktowe (adres, numer telefonu i e-mail) dostępne są pod poniższymi linkami:
- Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży - patrz tu
- Wypożyczalnie dla Dorosłych i Młodzieży - patrz tu

Mam kartę biblioteczną, ale nie otrzymałem PIN-u - jak można go uzyskać?
Na karcie bibliotecznej znajdują się dwie liczby. Pierwsza sześciocyfrowa jest numerem karty, druga dziewięciocyfrowa właśnie PIN-em. Przykładowo na karcie mamy nadrukowane: NR 000011 --- 222233334. Numer karty to 11, PIN - 222233334. W przypadku logowania na stronie internetowej nie jest konieczne wpisywanie zer poprzedzających właściwy numer karty (jak się zalogować? patrz tutaj).

W przypadku zarejestrowania jako kartę biblioteczną:
- Warszawskiej Karty Miejskiej
- Elektronicznej Legitymacji Studenckiej
- Elektronicznej Legitymacji Uczniowskiej
należy inaczej postępować podczas logowania na swoje konto biblioteczne. Powyższe karty mają tylko jeden niepowtarzalny numer formatu: XXX XXXXXXXX.

Podczas logowania się w okienko NR wprowadzamy 6 pierwszych cyfr numeru PESEL, a do okienka PIN numer z karty. Grupy cyfr rozdzielamy myślnikiem (dla przykładowej karty miejskiej: 123-00012548; legitymacji studenckiej: 123-12345678).

Po zalogowaniu na ekranie wyświetlona zostanie strona z informacjami o stanie konta (np. czy nie jest zablokowane z powodu przetrzymania książek).

Kiedy następuje zablokowanie karty bibliotecznej?
Blokada programowa zostaje nałożona automatycznie w przypadku przetrzymania jednej pozycji powyżej 1 dnia.

Zgubiłem kartę - co muszę zrobić?
Należy bezzwłocznie skontaktować się (osobiście lub telefonicznie) z najbliższą placówką biblioteczną. Zablokowanie zgubionej karty zapobiegnie wypożyczeniu przez inną osobę (znalazcę!) na Państwa konto książek, płyt DVD itp. Otrzymanie nowej karty wiąże się z poniesieniem opłaty w wysokości 10zł.

Ile można maksymalnie zrobić rezerwacji?
Każdy czytelnik jest indywidualnie oceniany - system sprawdza ile rezerwacji zostało do tej pory odebranych w terminie, ile zamówień zostało zostało zrobionych dla zabawy, ile pozycji oczekujących na nas w bibliotece nie odebraliśmy w terminie. Widełki zostały ustawione w przedziale 3 - 50 pozycji.

Czy można oddaną książkę pożyczyć ponownie tego samego dnia?
Nie ma problemu - można taką pozycje powtórnie wypożyczyć, pod warunkiem, że nie jest zarezerwowana przez innego czytelnika.

W jakim przypadku nie można przedłużyć terminu zwrotu książki?
Zmiana terminu zwrotu książki (prolongata) jest możliwa, jeżeli nie został już przekroczony termin i jeżeli na daną pozycje nie ma rezerwacji. Prolongaty nie można dokonać także w sytuacji, jeśli już raz przedłużono daną pozycję. Prolongata wynosi maksymalnie 30 dni.

Czy można oddać książki bez karty bibliotecznej?
Tak. W przypadku zwracania pozycji karta nie jest niezbędna.

Czy można ten sam tytuł zarezerwować we wszystkich wypożyczalniach?
Tak, można. System nie ma tego typu ograniczeń.

Czy aby korzystać z komputera z dostępem do internetu znajdującym się w wypożyczalni trzeba posiadać kartę biblioteczną?
Tak, karta biblioteczna jest niezbędna.

Jaka jest wysokość kary za przetrzymanie książki?
Program automatycznie nalicza kary za takie pozycje. Wynosi ona 20 groszy za każdy dzień (soboty i niedziele również). Kara zaokrąglana jest do pełnych złotych.